De kinderen van de Friese basisschool de Ferbining zijn dol op buitenspelen. Toen het klimtoestel op het schoolplein werd afgekeurd, werd het toch écht tijd voor een nieuw schoolplein. Het schoolplein was grijs en saai, een mooie uitdaging voor het ontwerpteam van BOERplay om hier een groen speelplein van te maken, vol uitdagende spelaanleidingen. De kosten voor de realisatie zouden middels subsidieaanvragen en overige vormen van fondsenwerving bij elkaar gespaard moeten worden.
Openbaar schoolplein
De Ferbining is in 2020 ontstaan uit de fusie van de twee oude scholen uit Nijemirdum en Sondel. Dankzij de ingebouwde kinderopvang heeft de school een deelnamepercentage van bijna 100%. Het aantal leerlingen blijft naar verwachting groeien. Daarom besloot de school het verouderde plein aan te pakken.
Een grote wens van de school en de beide omliggende dorpen is om het schoolplein openbaar te maken. Nijemirdum en het aangrenzende dorp Sondel hebben samen slechts 1 speeltuin. Deze speeltuin is enkel gericht op de jongste kinderen, waardoor er voor de oudere kinderen uit het dorp geen openbare speelgelegenheden zijn.
Door het schoolplein openbaar te stellen en uitdagende speeltoestellen toe te voegen, worden ook de oudere kinderen gestimuleerd om meer buiten te spelen. Al spelenderwijs komen zij zo een stuk makkelijker aan hun dagelijks benodigde hoeveelheid beweging.
Tot standkoming van het ontwerp
Begin 2023 ging onze adviseur onderwijs, Mark Winia, in gesprek met Anthonia Velstra, directrice van De Ferbining. Samen met het schoolteam besprak hij de wensen en dromen voor het nieuwe plein.
Het ontwerp voor het openbare schoolplein werd gemaakt in nauwe samenspraak met de leerlingen. Via het BOERplay Kinderparticipatieformulier gaven alle leerlingen hun favoriete speelwaarden door. De leerlingenraad, bestaande uit vier kinderen uit groep 7 en 8, bracht deze input vervolgens samen in een overzicht.
Met de wensen van de school ging ons ontwerpteam direct aan de slag. Het resultaat werd met enthousiasme ontvangen, en het vernieuwde plein is inmiddels uitgegroeid tot een geliefde plek voor zowel de kinderen als de hele gemeenschap.

Vergroening van het schoolplein

De Ferbining kiest bewust voor een groen speelplein, omdat dit enorm veel voordelen met zich meebrengt. Het draagt bij aan de natuurontwikkeling, versterkt de biodiversiteit en vermindert de hittestress. Wat de leer-en werkprestaties weer ten goede komt. Door te kiezen voor FSC®-gecertificeerde Robinia houten speeltoestellen vormen de speeltoestellen en het groene plein één geheel.
Door de realisatie van een buitenklas aan de voorzijde van het plein, wordt buitenles gestimuleerd. De leerlingen kunnen veel leren over de natuur op het groene schoolplein.
Circulariteit
Bij de aanleg van het plein zijn we waar mogelijk circulair te werk gegaan. De bestaande tafeltennistafel was nog in goede staat en daarom hebben we deze niet vervangen.
Ook de oude tegels van het plein zijn ook niet weggegooid, deze hebben we gebruikt voor het opbouwen van de nieuwe buitenklas.

Subsidie en Fondsenwerving
De kosten van het hele plan bedragen rond de €100.000. Dit is een bedrag wat de school niet zelf kan betalen. Daarom hebben ze een projectplan opgesteld en zijn ze druk aan de slag gegaan met verschillende vormen van fondsenwerving.
- Zelf geld inzamelen
De kinderen van de school hebben sponsorloop door de kinderen van de school - Steun van lokale partijen
Fryske Marren neemt de groenvoorziening voor hun rekening en lokale ondernemer Faber kan de infrawerkzaamheden voor een mooie prijs doen. - Lokale subsidie aanvragen
Vervolgens rest de school nog het aanvragen van subsidie bij verschillende instanties. Dit hebben ze gedaan bij de gemeente (Fryske marren) en de provincie (Iepen Mienskipsfûns) Maar ook bij lokale stichtingen als het Juckema Sideriusfonds, Jan Roelof Geerstmafonds, stichting het Old Burger Weeshuis. - Landelijke subsidie
Landelijk is er een aanvraag gedaan bij Jantje Beton en de Rabobank. Bovendien had de ANWB op dat moment een wedstrijd uitgeschreven voor het aanleggen van een verkeersplein op de speelplaats. Met veel enthousiasme heeft de Ferbining hieraan meegedaan. Met een derde plaats, helaas net niet gewonnen, maar de Provincie Friesland besloot dat de nummers 2 en 3 ook een verkeersplein verdienden.
Realisatie van de openbare speelplaats
Om aandacht te vestigen op de fondsenwerving voor het nieuw schoolplein heeft de Ferbining ook heel goed de media opgezocht. En met resultaat! Vlak na de zomervakantie kwam het goede bericht dat de benodigde financiering zo goed als rond was en dat we aan de herinrichting van het schoolplein konden gaan beginnen. Eind 2023 is onze buitendienstploeg met een vrachtwagen vol spullen, afgereisd naar Friesland. Om vervolgens dit schoolplein een mooi groen nieuw leven in te blazen.
Fijne plek voor iedereen
Om kinderen te stimuleren in hun spel, richten we speelplekken uitdagend in. Een goed schoolplein biedt speelmogelijkheden voor ieder type kind. Daarom hebben we bij de inrichting van dit plein gekeken naar de belevingswereld en kenmerken van de vier verschillende speltypen: rauwers, douwers, schouwers en bouwers (RDBS). Door ruimte te bieden aan deze verschillende typen en spelvormen is het plein zo een fijne plek voor iedereen.
Op dit plein zijn speciaal voor de rauwers een voetbalveld en een verkeersplein aangelegd. Voor de douwers zijn er schommels, een uitdagende klimroute en knikkerelementen. De schouwers genieten van een rustige plek bij de driehoekboombank. Voor de bouwers is er een zandbak en een kruibuis, waar volop gebouwd en gegraven wordt. Met deze diverse speelelementen maken we de openbare schoolplek aantrekkelijk om te spelen, sporten, bewegen, ontmoeten en verblijven.
Bewegend leren op het plein met 321Start!
De Ferbining is een dorpsschool aan de rand van weilanden, waar de leerlingen graag buiten spelen. Om hen zoveel mogelijk tijd in de buitenlucht te laten doorbrengen, integreerde we ons 321Start! lespakket op het plein.
321Start! is een compleet bewegend leren-lespakket dat speciaal is ontwikkeld voor het primair onderwijs. Het biedt kinderen de kans om spelenderwijs te leren, precies zoals zij dat het liefste doen: lekker buiten en actief bezig zijn. Bewegend leren is de ultieme leervorm, waarbij de lesstof uit de klas wordt doorvertaald naar het schoolplein. Door actief buiten bezig te zijn, wordt het brein geprikkeld en blijft de lesstof beter hangen.
Op het schoolplein van De Ferbining zijn alle elementen aanwezig om buiten les te geven. Kinderen oefenen hun tafels bij de slalompalen, breiden hun woordenschat uit met het letterbord Qwerty en leren topografie bij de cijferkring. Deze speeltoestellen stimuleren bewegend leren en maken lesgeven buiten leerzaam, leuk en actief.
Feestelijke opening 
In het voorjaar van 2024 werd het vernieuwde plein feestelijk geopend. Na de opening genoten de kinderen van heerlijke limonade in champagneglazen, terwijl ouders en genodigden zich trakteerden op koffie. Al snel was het plein in gebruik, en de kinderen konden hun energie kwijt. Het schoolplein is nu klaar voor de toekomst.
Zelf fondsenwerving opstarten
Wilt u zelf ook een nieuwe speelplaats realiseren met behulp van fondsenwerving? Dan kunt u gerust even contact opnemen Anthonia Veldstra van basisschool de Ferbining via ferbining@nijegaast.nl. Uiteraard kunt u ook altijd contact opnemen met een van de adviseurs van BOERplay.
Uiteraard kunt u ook ons whitepaper over fondsenwerving downloaden.