Het was een traject met uitdagingen, maar onlangs heeft camping ‘t Geuldal in Meerssen (Li) haar goednieuwe natuurlijke speel- en beleeftuin kunnen openen. Dit fantastische eindresultaat is het bewijs dat doorzettingsvermogen, denken in mogelijkheden en bovenal intensief samenwerken, wonderen kunnen verrichten als het gaat om het inrichten van een nieuwe speelomgeving.
Op zoek naar het beste idee
De droom van Camping ‘t Geuldal, een nieuwe natuurspeelplek realiseren, bestond al geruime tijd. Na diverse gesprekken met verschillende landschapsadviseurs was eigenaar Raymond Vaessen er nog steeds niet uit.
Ter inspiratie ging hij in 2022 naar de Recreatie Vakbeurs in Hardenberg; een groots opgezette beurs waar eigenaren van campings en andere recreatievoorzieningen zich kunnen laten inspireren door een overvloed aan ideeën. Op de beurs stond Remco van de Berg, een van onze recreatieadviseurs, paraat. Hij raakte in gesprek met Raymond en kon ter plekke enkele ontwerpen van natuurlijke speeltuinen tonen, vakkundig getekend door ons team van landschapsontwerpers. Dit bleek precies te zijn waar Raymond naar op zoek was: een natuurlijke omgeving met volop speelmogelijkheden voor kinderen.
Om een goed beeld te krijgen van de locatie en de mogelijkheden voor Camping ‘t Geuldal, reisde Remco af naar het prachtige Limburg. Daar voerde hij een uitgebreide terreincheck uit om alle wensen van de klant te achterhalen. Al snel bleek dat er meer mogelijk was dan de eigenaren aanvankelijk hadden gedacht. Op advies van Remco komen ze tot een nieuwe indeling, vol met natuurlijke elementen die als totaalpakket het gehele gebied versterken.
Landschapsontwerp
Het speel- en beleeflandschap wordt ruwweg in drie gebieden opgedeeld. Verspreid over een terrein van 1 hectare komen een kinderboerderij, een beleeftuin en een waterspeeltuin. Deze gebieden worden verbonden door natuurlijk ogende paden, waardoor avontuur, natuur en educatie naadloos in elkaar overlopen.
Door het gebruik van speeltoestellen gemaakt van FSC® gecertificeerd Robiniahout behoudt de speeltuin haar natuurlijke uitstraling. Elk aspect van de speel- en beleeftuin is ontworpen met de specifieke behoeften en voorkeuren van de 4 verschillende speltypen in gedachten. Hierdoor wordt gegarandeerd dat dit unieke landschap zowel een fantastische speelplek is, als een aantrekkelijke buitenruimte waar gasten van Camping ‘t Geuldal met plezier vertoeven.
Beplanting
Voor de eigenaren van Camping ‘t Geuldal was het van groot belang om een groene oase te creëren die perfect aansluit op de natuurlijke omgeving. Ook wilden ze graag de natuurlijke habitat van de lokale fauna bevorderen. Naast een groot insectenhotel hebben we ook geurige, kleurrijke en eetbare beplanting toegevoegd. Hierdoor is de speeltuin van het vroege voorjaar tot het late najaar een prachtige groene oase. Op deze manier heeft het speellandschap zowel een esthetische waarde voor de bezoekers, als ook een educatieve waarde voor de kinderen die er spelen.
Aan de rand van deze nieuwe speel- en beleeftuin heeft de camping een aantal unieke kampeerplekken gesitueerd. Campinggasten hebben zo een front-row seat. Ze kunnen genieten van het speelplezier van hun kinderen, terwijl ze te midden van een groene omgeving ook heerlijk kunnen ontspannen.
Vergunning aanvragen
Het allereerste ontwerp viel gelijk in goede aarde, na wat finetuning werd het definitieve ontwerp goedgekeurd en kon camping ‘t Geuldal de vergunningen bij de gemeente gaan aanvragen. Voor een dergelijk traject was het vervolgens ook nodig een aanvraag in te dienen bij de provincie. Hier kwamen, vanwege de kwetsbaarheid van het omliggende natuurgebied, een aantal aanvullende vragen en opmerkingen uit. Deze hebben we samen met de eigenaren van de camping zo goed mogelijk verwerkt, waarna ook deze aanvraag werd goedgekeurd.
Zo konden we, zei het met enige vertraging, starten met de bouw van dit nieuwe natuurlijke speelparadijs.
Werkzaamheden uitgevoerd door camping ’t Geuldal
Door deze vertraging hadden we wel te maken met een kostenstijging. Dit had met name te maken met stijgende inkoopprijzen voor onze materialen, zoals hout.
Om dit unieke project toch te kunnen realiseren zonder afbreuk te doen aan het ontwerp, moesten er kosten bespaard worden. Alle betrokken partijen zijn samen gaan zitten en hebben kritisch gekeken naar de begroting van dit project. De grootste kostenbesparing kon gerealiseerd worden door een aantal werkzaamheden in eigen hand uit te voeren. Met als resultaat dat het team van ‘t Geuldal ook zelf flink de handen uit de mouwen heeft gestoken. Zo hebben zij zelf de paden aangelegd, de beplanting gedaan en het watermanagement aangelegd.
Quote Remco: ”Mede door de liefde en betrokkenheid van Raymond en de fantastische inzet van het team van camping ‘t Geuldal, hebben we die project tot zo’n goed eind kunnen brengen. Zonder hen waren we veel langer bezig geweest en was bovendien het prijsplaatje voor de camping aanzienlijk hoger geweest.”
Quote Raymond: “Het is precies zo geworden als in de eerste ontwerpvideo te zien was”
Quote Sanne: “Het ontwerp is vanaf de tekentafel tot leven gekomen, en op een zonnige dag in mei konden we al zien dat de kinderen volop gebruik maken van het speellandschap. Een groter compliment kun je niet krijgen.”